- LEYIST -

Yapay Zeka Fikri Mülkiyet Haklarını İhlal Eder Mi?

Yapay Zeka Fikri Mülkiyet Haklarını İhlal Eder Mi?

Birkaç ay önce hayatımıza giren yapay zekanın kullanım alanı hızla genişlemeye devam ediyor. Öyle ki neredeyse her yaş ve her meslek grubu, yapay zekanın avantajlarından faydalanmaya başladı. Ancak bu hızlı gelişme, avantajlarla beraber yeni tartışma konularını da gündeme getirmektedir.

Yapay zeka teknolojisinin akla gelen ilk örneği OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT uygulamasıdır. Bu uygulama insanlarla herhangi bir dilde iletişim kurabilmekte, verilen bilgiler çerçevesinde yalnızca birkaç dakika içerisinde çeşitli içerikler sunabilmekte ve hızla ilerleyen teknolojisi sayesinde artık herhangi bir metin, video veya görselin özetini aktarabilmektedir.

Ancak ChatGPT gibi yapay zeka modelleri çok sayıda yapılan veri girişleri sayesinde eğitilerek çalışmaktadır. Bu veriler çeşitli kaynaklardan toplanan eserler ve bilgilerden oluşmaktadır. Hal böyle iken ChatGPT tarafından birkaç saniye içerisinde bizlere sunulan içerikler aslında yüklenen verilen derlenmesi veya yeniden işlenmesi neticesinde elde edilmektedir.

Burada iki sorun gündeme gelmektedir.

Birincisi, kullanıcılar tarafından ChatGPT’ye girilen veriler OpenAI sunucuları tarafından saklanmakta ve eğitim verisi olarak kullanılabilmektedir. Bu verilerin sonradan silinmesi veya geri alınnması mümkün olmamaktadır.  Bu sebeple, ChatGPT’nin verilerinizi eğitim amaçlı kullanmasını ve paylaşmasını istemiyorsanız kişisel verilerinizi paylaşmamaya özen gösterin.

Bununla ilgili olarak ülkemizde henüz bir yasal süreç başlatılmamış olsa da yurt dışında çeşitli davalar ortaya çıkmaya başlamıştır. Ayrıca yakın zaman önce Samsung çalışanlarının, kaynak kodlarıyla ilgili sorunları çözmelerine yardımcı olması için ChatGPT’yi kullanırken farkında olmadan gizli verileri sızdırması ChatGPT’nin veri güvenliği olmadığının açık bir örneğidir. 

İkinci sorun ise, ChatGPT tarafından sunulan içeriklerin çeşitli kaynaklardan derlenerek oluşturulması sebebi ile fikri mülkiyet ihlaline sebebiyet vermesidir. ChatGPT’ye göre, kullanıcının sorduğu soruların ve kullanıcının aldığı yanıtların telif hakkı kullanıcıya aittir.

ChatGPT kullanım koşulları, veri güvenliği ve gizlilik sorumluluğunu kullanıcıya yüklemekte, kullanıcıların hizmetlere erişimin ve hizmetlerin kullanımının güvenliğini sağlamak için tasarlanmış makul ve uygun önlemleri uygulaması gerektiğini belirtmektedir.

Yapay zekalar tarafından üretilen içeriklerin eser niteliği taşıyıp taşımadığı hususu tartışmalıdır. Güncel mevzuatın bu soru işaretlerini giderecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak mevcut durumda dünyaca ünlü yazarlar tarafından fikri mülkiyet hakkının ihlali iddiasıyla açılan davaların sayısı gün geçtikçe artış gösterdiği bilinmektedir.

Hal böyle iken, firmaların hem kendi gizli verilerini hem de çalışanlarının ve müşterilerinin gizli veri ve kişisel veri niteliğindeki bilgilerini güvence altına alarak işlerini yürütebilmeleri ve herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmamaları için çalışanları ve müşterileri yapay zekanın uygun kullanımı konusunda eğitmeye yatırım yapmaları akıllıca olacaktır. Şirket politikaları ve yönergeleri de yeni teknolojiler ortaya çıktıkça güncellenmelidir.

Alanında uzman avukat kadromuzdan şirket politikaları ve yönergelerinin güncel teknolojik gelişmeler ışığında güncellenmesi ve aynı zamanda yapay zekanın kullanımı ve sonuçları hakkında eğitim desteği almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.